Најава догађаја Округли сто о инвазивним биљним врстама у оквиру ИПА пројекта прекограничне сарадње Мађарска – Србија „Заштита природе од инвазивних биљних врста“

У Скупштини Аутономне покрајине Војводине (сала 1), у уторак 15. јануара 2019. године са почетком у 12 часова биће одржан Округли сто о инвазивним биљним врстама у оквиру пројекта „Заштита природе од инвазивних биљних врста“, који се реализује у оквиру другог позива Интерег – ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија.

Округли сто о инвазивним биљним врстама има за циљ упознавање са проблемом инвазивних врста у заштићеним подручјима, еколошким притисцима и могућностима за решавање проблема у циљу спречавању ширења инвазивних врста, а у циљу обезбеђења бољег еколошког статуса заштићених подручја и бољих услова за живот становништва и економију.

Округлом столу ће присуствовати представници Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Покрајинског завода за заштиту природе, представници локалних самоуправа, инспекције за заштиту животне средине, управљачи заштићених подручја из Војводине, као и представници јавних, научних и стручних институција које се баве проблемом инвазивних биљних врста.

Водећи партнер на пројекту је Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, а партнер из Мађарске је Универзитет John von Neumann (Neumann Janos Egietem). Пројекат је почео са реализацијом 31 Јануарa 2018 и трајаће 20 месеци до 29. септембра 2019 године. Укупни буџет пројекта: 284.491,00 ЕУР, а допринос ЕУ (ИПА) фонда износи 85 % или максимално 241,817.34 ЕУР.

Главни циљ пројекта је смањење ризика по животну средину и спречавање негативних ефеката климатских промена у заштићеним подручјима у граничном региону Мађарске-Србија спровођењем заједничких акција у праћењу и мапирању инвазивних биљних врста и сузбијању амброзије. Пројектне активности треба да допринесу спречавању ширења инвазивних врста, обезбеђењу бољег еколошког статуса заштићених подручја и бољих услова за живот становништва и економију. Пројектна подручја обухватиће четири заштићена подручја у пограничном пегиону: Специјалне резервате природе; Селевењске пустаре и Лудашко језеро, Предео изузетних одлика Суботичка пешчара, и парк природе Палић на територији града Суботице и општине Кањижа у Србији и Национални парк Кишкуншаг код Кечкемета у Мађарској.

Очекивани резултати пројекта су: Успостављен систем мониторинга као основа анализе дистрибуције инвазивних биљних врста, утврђивање банаке семена инвазивних врста у земљишту у пројектном подручју, праћења концентрације полена инвазивних биљних врста и његове интеракције са загађењем ваздуха у граничном региону; сузбијена амброзија различитим врстама третмана у пројектним областима у пограничном региону на укупно 270 ха; Подигнута свест релевантних актера и институција у вези са инвазивним биљним врстама; Успостављање ЕКО мреже знања и искустава.